AMBALAJ ATIK SİSTEMİ KULLANICILARINA ÖNEMLE DUYURULUR
12 Şubat 2018

Ambalaj atıkları sistem kullanıcılarından ekonomik işletmeler (ambalaj üreticileri, piyasaya sürenler, tedarikçiler), programa atikambalaj.csb.gov.tr adresinden, kullanmakta oldukları kullanıcı kod ve şifreleriyle giriş yapabilecektir.

2018 yılı bildirimleri(2017 yılında piyasaya sürülen, üretilen … ambalaj miktarı) atikambalaj.csb.gov.tr web adresinden 31/03/2018 tarihine kadar yapılacak olup, bu tarihten sonra sistem veri girişine kapatılacak ve bildirim yapılamayacaktır. Bu nedenle tüm işletmelerin bildirim ve belgelendirme iş ve işlemlerini bu tarihe kadar yapmaları gerekmektedir. Sistemde “firma yükümlülük” bölümünde işletmelerin belgelendirme miktarları ayrıntılı olarak verilmektedir.

Söz konusu bildirim ve belgelendirme iş ve işlemlerinin son günlere bırakılması durumunda, yaşanabilecek olası sistem sorunları nedeni ile mükelleflerin mağduriyet yaşamaması adına, yükümlülüklerini ivedilikle yerine getirmeleri gerekmektedir.

Ambalaj sitem bayanlarını ve belgelendirmeye tabi piyasaya süren işletmelerden, bildirim ve belgelendirmesini tamamlamayan işletmelere; 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında 14.578 (ondörtbinbeşyüzyetmişsekiz) TL idari para cezası uygulanacaktır.

Ambalaj Atık Sistemi Kılavuzu ve Ambalaj Atık ücretleri hakkında Müdürlüğümüz Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürlüğü modülünden ulaşılabilmektedir.