YANGIN SÖNDÜRME VE MÜDAHELE KONULU SEMİNER DÜZENLENMİŞTİR.
01 Mart 2017

 

 Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünce kurum personelimize 01.03.2017 tarihinde yangın söndürme ve müdahale konularında teorik ve ardından da pratik eğitim verilmiştir.

Eğitimlerde özellikle yangının;  maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu meydana gelen kimyasal bir olay olduğunu anlatan uzman eğitmenler, oksijenin bulunduğu yani yaşamın her alanında yangın tehlikesi olduğuna dikkat çektiler.  

 

“YAPILACAK İLK İŞ ALO 110’U ARAMAK”

Uzmanlar, yangını gören kişinin ilk olarak alarm zili veya mevcut imkanlarla çevredeki insanları uyarmasının ve ardından hemen “Alo 110” Yangın İhbar telefonunun aranması gerektiğini vurguladılar.

 Uzmanlar, itfaiyenin olay yerine en çabuk şekilde ulaşması için, “Alo 110” arandıktan sonra görevliye yangın yerinin adresinin referans noktası verilerek en kolay tanımlanmasının önemine dikkat çektiler.

 “İLK MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ”

Bir yangında başlangıç aşamasında yapılacak etkin müdahale ile yangının tamamen söndürülebileceğini veya kontrol altına alınabileceğini belirten uzmanlar, şu uyarılarda bulundular:

Yangının konumuna, türüne göre ateşin oksijen ile ilişkisini kesmek gerekir. Bunun için su, ıslak battaniye gibi benzeri araçlarla müdahale edilmelidir. Eğer alevlere müdahale imkanı yoksa kapı ve pencereler sıkı sıkı kapatılarak, oksijen girişinin engellenmesi ve yangın yerinin terk edilmesi gerekir.”        

Eğitim programında katılımcılara öncelikli olarak, yangın çeşitleri, yangınların çıkış nedenleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verildikten sonra,  itfaiyenin görevleri, yangın halinde yapılması gerekenler, yangın söndürücü maddeler, yangın söndürme prensipleri, yangın söndürme cihaz ve dolaplarının kullanılması konuları teorik olarak ayrıntılı şekilde anlatıldı.

Daha sonra itfaiye eğitim uzmanlarının rehberliğinde gerçekleştirilen yangın söndürme tatbikatlarında,  personelimiz özel olarak hazırlanmış yanmakta olan , kova içindeki yanıcı maddeyi yangın söndürme cihazı kullanarak söndürdüler.